Домашня сторінка > Цікаві факти про Київ > Володимирський собор: історія створення

Володимирський собор: історія створення

Лютий, 2019

Володимирський собор зведено у 1896 році у візантійському стилі на честь хрестителя Русі великого князя Володимира.

Ідея створення Собору належала митрополиту Філарету Амфітеатрову. У 1852 році, після затвердження проекту царем Миколою І, почався збір коштів. Лише через 8 років вдалося зібрати біля 100 тис. рублів, а Києво-Печерська лавра дала 1 млн. цеглин, виготовлених на своєму заводі. Але цього все одно не вистачало, довелося зменшити проект собору у розмірах.

Перший камінь було закладено у 1862 році, та будівництво затягнулось майже на тридцять років. Лише у 1875 році Олександр ІІ, який перебував у Києві, звернув увагу на будівництво та дав розпорядження довести діло до ладу. Оформленням інтер’єрів декілька років займались такі відомі художники як М.Врубель, В.Васнєцов, М.Нестеров, а також майстри з Венеції. Зокрема, В.Васнєцов створив 15 композицій та 30 окремих фігур, розписав головний неф собору євангельськими сюжетами та історичними композиціями „Хрещення князя Володимира” та „Хрещення киян”, портретами святих. А ось над образом великомучениці Варвари працював М.Нестеров.

Собор побудовано в псевдо візантійському стилі – за основу було взято об’ємно-планувальне рішення храмів, які споруджувалися на початку другого тисячоліття після Різдва Христового у Візантійській імперії та Київській Русі. У плані собор тринефний з вісьмома несучими стовпами-пілонами, на які спираються п’ять бань, розкритих у внутрішній простір. Над притвором виконано ще два куполи-дзвіниці. Ширина собору – близько 30 м, довжина – 55 м, висота біля центральної бані разом з хрестом – 49 м. Над притвором і бічними нефами споруджено великі хори. Довгоочікуване освячення Володимирського собору відбулося у 1896 році. В результаті більш ніж десятирічної тривалої повсякденної праці постало чудесне, славетне явище релігійного мистецтва, що вражає кожного, хто входить у храм.

За документами:
Бублик В.Д. Путеводитель по Киеву. - К.: Кн. и муз. магазин Л.Идзиковского, 1894. - 271/72/ с. : ил.

Киркевич В. Г. Володимирський собор у Києві. - К. : Техніка, 2004. - 208 с. : іл. - ( Національні святині України).

Киркевич В. Собор Святого Владимира в Киеве: историко-искусствоведческий очерк. - К.,1995. - 48 с. : ил.

Собор святого князя Владимира в Киеве. - К.: Изд. С. В. Кульженко, [1899]. - 137 с. : ил.

Собор святого князя Владимира в Киеве. - К.: Изд. С. В. Кульженко, [1905]. - 137 с. : ил.