Домашня сторінка > Цікаві факти про Київ > «Іконостас» українського кіно й театру минулого століття

«Іконостас» українського кіно й театру минулого століття

Цікаві факти із життя та творчості української  радянської акторки театру і кіно – Наталії Михайлівни Ужвій.

Серпень, 2021

«Траплялися і важкі для мене часи, і різні трупи, і різні режисери… Але завжди зі мною залишалося головне — наше мистецтво. Так, я переконана, що мені випала щаслива акторська доля».

Наталія Ужвій

• У родині майбутньої актриси було восьмеро дітей: п’ятеро хлопців і троє дівчат. Батько працював кондуктором на залізниці, що саме тоді було досить престижним й прирівнювалося до держслужбовця. Мати ж мала маленьку крамничку, де торгувала пряниками, цукерками…

• Географічна карта місць її проживання та праці дуже різноманітна: народилася у Любомлі на Волині, опісля з сім’єю переїхала до Брудна, що під Варшавою, потім жила на Рівненщині, далі на Полтавщині. А потім були Золотоноша, Одеса, Харків, Київ, Тамбов, Семипалатинськ, Ташкент, Ашгабад й інші…

• У 1914 році здобула освіту сільської вчительки й в шістнадцять років стала працювати в сільській школі. Вчила азів першачків…

• У Золотоноші Наталія Ужвій почала ходити в аматорський гурток. Нове заняття настільки її захопило, що незабаром молода вчителька уже й не уявляла свого життя без цього. Тим більше, що зустріла там перше кохання. Ним став Григорій Дробницький, майбутній агроном, який також потрапив у бранці Мельпомени. Їм було про що поговорити. У 1921 році Грицько і Наталка одружилися. Шлюб тривав сім років.

• У 1926 році бере шлюб з поетом Михайлом Семенком. Через рік у них народився син, якого назвали на честь батька – Михайлом. Союз актриси і поета протривав десять років.

• «Увесь зал ридав»… Того дня Михайла (сина актриси) потягнуло на «подвиги»… Був початок травня, він вирішив відкрити купальний сезон… Чи міг тоді 24-річний син актриси уявити, чим усе завершиться? Незабаром лікарі діагностують у нього менінгіт… Мине трохи більше як пів року, і він помре… Проте Ужвій оговтається й від цього удару… Через два тижні після смерті сина актриса повертається у театр …на виставу «Без вини винні». Ужвій грала так, як ніколи. Особливо сцену зустрічі героїні з сином. Увесь зал ридав разом з нею… Це було дуже потужно.

• І у важкі часи, і в радісні поруч з Наталією Ужвій був її третій чоловік - актор Євген Пономаренко. Актриса була старша за чоловіка на одинадцять років. Жило подружжя поруч з театром, і вечорами артистів бачили під час прогулянок. Її рука – в його руці… Вони будуть разом пів століття.

• «Насправді ж різниця у віці була ще більшою, - каже «Історії плюс» 93-літня Галина Яблонська, яка багато років працювала разом з уславленою актрисою в одному театрі… - Коли свого часу збирались перевидавати енциклопедію, то підняли документ у Золотоноші, де Ужвій вчителювала. Якщо вірити тим архівам, вона народилася не в 1898-му, а в 1890 році. Що ж робити? Яку дату вказувати?... Звернулися до Ужвій. Вона каже: «Знаєте, всі вже звикли, що мені стільки років, тож нехай залишається так, як є». Вона була жінкою з гумором».

• Виключно заради свого шестирічного сина Наталя Ужвій свого часу зважилася на вчинок, за який карталася до смерті, – вона підписалася під наклепом на Леся Курбаса. Утім, з усієї трупи театру “Березіль” (67 акторів), (взагалі з числа всієї української інтелігенції) 5 жовтня 1933 р. на захист режисера-новатора стали тільки три (!) особи…

• Наталія Михайлівна Ужвій померла 22 липня 1986 року в Києві. Зрозумівши, що більше вона точно не вийде на авансцену на поклін, - Євген Порфирович Пономаренко підрахував: дружина зіграла 219 ролей.

• І в тій галереї були всі жіночі образи: мати і берегині, дочки і сестри, дружини і лади, коханої і героїні, пані і жінки кріпосної України …

• Любов до капелюшок… «Біля одного з таких магазинів Наташа часто зупинялася, притулялася до вітрини, щоб краще відчути відгороджений від неї склом світ таких привабливих, таких бажаних для кожної жінки речей. Сукні для наречених, шалі, рукавички, блузки й торбинки, і головне — капелюшки... З бантами, з вузькими і широкими крисами, кольорові, з різних за текстурою тканин, прозорі, в мережеві розкоші, солом’яні з весняним настроєм — кожен з них чекав на свою чарівну голівку. Наташа подумки перемірювала всі і нарешті вибирала той єдиний...». (Колесниченко-Братунь, Н. «Ужвій. У піжмурки з долею»).

• Тридцять п’ять років тому згасла зірка українського театру й кіно. Та мистецтвознавці й нині кажуть про неї: «Це була епоха». І то не просто голосна фраза, кинута мимохідь, а факт. Наталія Ужвій похована на Байковому кладовищі (ділянка № 7) в Києві. Вшанування пам'яті

• Меморіальну дошку встановлено на будинку по вул. Городецького, 17 у Києві, де актриса мешкала в останні роки.

• Іменем Наталії Ужвій названо Будинок ветеранів сцени Спілки театральних діячів у Пущі-Водиці.

• У Києві на честь Наталії Ужвій названо вулицю в Подільському районі міста.

• Національний банк України, продовжуючи серію «Видатні особистості України», 9 вересня 2008 р. ввів у обіг ювілейну монету «Наталія Ужвій» номіналом 2 грн, що виготовлена з нейзильберу, масою 12,8 м, діаметром 31 мм.

• АТ «Укрпошта» випустило поштову марку присвячену 100-річчю Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка. На марці зображено сам театр, а на купонах – одні із засновників театру – Гнат Юра та Амвросій Бучма, актриса Наталія Ужвій, театральний режисер Сергій Данченко і Богдан Ступка, який очолював театр у 2001-2012 роках.

• Названо пасажирський теплохід у Київському річковому порту.

З наданих нижче джерел ви можете дізнатися ще більше про життя та творчість Наталії Ужвій, звернувшись до електронного каталогу Публічної бібліотеки імені Лесі Українки міста Києва: 

Бондаренко, Б. Смарагдова обручка для Наталії Ужвій: уявлена актриса працювала у сільській школі, була тричі офіційно заміжня і втратила єдиного сина / Богдан Бондаренко // Історія плюс. – 2021. – липень (№ 27). – С. 18-19 : фото, іл.

У статті розповідається про життя, кохання та творчість української актриси, народної артистки СРСР - Наталії Ужвій.

Бохан, О. Королева українського театру : до 120-річчя від дня народження Н. Ужвій (1898-1986) / О. Бохан //  Дати і події : календар знаменних дат. –  2018 (друге півріччя). –  № 2 (12). –  С. 52-55 : портр.

Вергеліс, О. Ужвій і Курбас. Незакінчена повість / Олег Вергеліс //  Українська культура. –  2012. –  № 9. –  С. 54-58 : іл., фото.

Наталя Ужвій і Лесь Курбас - символи української сцени ХХ століття. Дві долі, в яких переплетені успіх та фатум. Видатна українська актриса, творчий шлях якої був тісно пов’язаний із курбасівським театром «Березіль». Геніальний режисер, у трупі якого Наталя Михайлівна зіграла десятки образів, фактично стала примадонною «Березоля». ...Про долю Наталії Ужвій, про прекрасні та трагічні взаємини, які об’єднали актрису і режисера, - у вибраних сторінках з нової книги «Квиток на вчорашню виставу»  Олега Вергеліса.

Дзей, М. Чарівниця української сцени / М. Дзей //  Хроніка - 2000 : Український культурологічний альманах. Вип. 45-46. –   К., 2001. –  С. 471-481.

Наталія Ужвій //  Видатні постаті в історії України ХХ ст. : короткі біографічні нариси. –  Київ : Вища школа, 2011. –  С. 344-347 : іл.

Оксенич, О.  Наталія Ужвій : (1898-1986 рр.) / О. В. Оксенич //  100 видатних українців. –  К. : Видавництво Арій, 2006. –  С. 408-411 : портр.

Поліщук, Т. Заручниця часу... / Тетяна Поліщук // День. –  2018. – 14-15 вересня (№ 165-166). –  С. 22-23 : фото.

Колеги- франківці, театрознавці й шанувальники творчості легендарної актриси Наталії Ужвій, якій виповнилось би 120 років, згадують про неї.

Родилась наша легендарная актриса Наталья Ужвий : 8 сентября 1898 / подготовила Елена Гребенникова //  Сегодня: киевский выпуск. – 2018. – 6 сентября (№ 160). - С. 30 : фото.

Саква, О. "Безсилий батіг реальності..." / Олександр Саква // Кіно-Театр. –  2019. – № 4. –  С. 35-38 : фото.

Про життєвий і творчий шлях видатної української актриси театру і кіно, народної артистки СРСР Н. М. Ужвій.

Сигалов, А. Розум і велич України : або "Мої побажання Києву..." /  Анатолій Сигалов // Україна молода. – 2020. – 20 жовтня (№ 100). –  С. 8-9 : фото.

Славетні кияни 8 червня 1982 року отримують медаль «1500 років Києву». Спогади Миколи Амосова, Олеся Гончара, Бориса Патона, Наталії Ужвій, Олега Антонова, Василя Бородая, Платона Майбороди, Віктора Глушкова, Ігояр Шамо, які  висловлюють своє ставлення до рідного міста Києва.

Трагедія української радянської актриси : 120 років з дня народження Наталії Ужвій / підготував Віктор Шпак // Урядовий кур'єр. – 2018. – 1 вересня (№ 163). - С. 5 : фото.

Тримбач, С. У піжмурки з історією : нещодавно побачила світ книга про легендарну актрису Наталю Ужвій / Сергій Тримбач // День. – 2021. – 9-10 липня (№ 101-102). - С. 25, 29 : фото.

Ужвій Наталія Михайлівна (1898-1986) : акторка театру і кіно. Лауреат Державної премії Української РСР ім. Т. Г. Шевченка. Народна артистка СРСР, Герой Соціалістичної праці. Кінофільм "Райдуга" за участю Н. Ужвій удостоєний в 1943 році "Оскара" //  Видатні українці. Культура. Мистецтво. Освіта : [довідник]. –  Київ : Велес, 2016. –  С. 321-322 : портр.

Шаров, І. Ужвій Наталія Михайлівна : (1898-1986) - актриса / Ігор Шаров //  100 видатних імен України. –  К. : Альтернативи, 1999. –  С. 415-418.

Шекет, Ю. Наталія Ужвій : райдуга перевтілень / Юлія Шекет //  Личности : ежемесячный историко-биографический журнал. –  2021. – №1-2. – С. 22-37 : іл., портр., фото.

https://www.ukrinform.ua/rubric-society/2500474-uzvij-samoviddana-podviznica.html;

https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A3%D0%B6%D0%B2%D1%96%D0%B9_%D0%9D%D0%B0%D1%82%D0%B0%D0%BB%D1%96%D1%8F_%D0%9C%D0%B8%D1%85%D0%B0%D0%B9%D0%BB%D1%96%D0%B2%D0%BD%D0%B0;

https://vufku.org/names/nataliia-uzhvij

Підготувала Надія Грищенко