Домашня сторінка > Цікаві факти про Київ > Житлово-комунальне господарство Києва 100 років тому і сьогодні

Житлово-комунальне господарство Києва 100 років тому і сьогодні

Лютий, 2019

Житлово-комунальне господарство - багатогалузевий комплекс, починаючи з житла, теплопостачання, водопостачання, водовідведення, благоустрою, доріг і мостів та закінчуючи іншими послугами. Проблеми житлово-комунального сектора сьогодні дуже хвилюють киян. Окрім того, існує неправильне уявлення про зв’язок якості комунальних послуг з оплатою за них та ін. У статті Артема Маслакова «Комуналка 100 років тому: електрика була безкоштовною, а водопровідна вода чистою» (КП в Украине. – 2019. – 15 янв. – С. 10.) висвітлюються складові побуту жителів столиці України в першій чверті ХХ століття. Перша світова війна, революція, 14 змін влади за три роки. Погроми, обстріли, продовольча криза, хаос, постійні міграційні процеси… Але життя продовжувалося. Городянам кожного дня потрібно було виносити сміття, обігрівати будинки, добувати їжу і воду. Незважаючи на всі ці негаразди комунальна інфраструктура міста працювала:

  • З КРАНА ТЕКЛА АРТЕЗІАНСЬКА ВОДА. Першу артезіанську свердловину в Києві пробурили в 1886 році, а з 1896 року добуту з-під землі воду стали змішувати з очищеною річковою і запускати в водопровід. У 1908 році в місті лютувала епідемія холери, і міська влада вирішила пустити в труби виключно артезіанську воду.
  • СВІТЛО БУЛО БЕЗКОШТОВНЕ, АЛЕ З ПЕРЕБОЯМИ. Того часу не тільки заможні мешканці, а й представники середнього класу вважали для себе життєво необхідним обзавестися яким-небудь електричним приладом. І як мінімум провести в будинок електричне освітлення. Але «електричний рай» закінчився з наступом смутних часів. Хоча електроенергію населенню відпускали безкоштовно (просто було незрозуміло, як стягувати належну плату), київські електростанції трималися з останніх сил.
  • ХОЛОДИЛЬНИКИ ТРИМАЛИ У ДВОРІ. Більшість городян користувалися льодовиками. Це невелике підземне сховище облаштовувалося у дворах і нагадувало сьогоднішні підвали. Заготівлю льоду для підземних сховищ робили в найтріскучіші морози.
  • ЗБИРАЛИСЯ БУДУВАТИ СМІТТЄПЕРЕРОБНИЙ ЗАВОД. Сміття в першому десятилітті ХХ століття було чи не головною проблемою міста. Професор Політехнічного інституту В. Іванов у своїй брошурі «Об удалении твердых бытовых отходов» (1915 р.) пропонував спочатку створювати станції з сортування та переробки сміття на сільськогосподарські добрива і спалювати в печах цегляних заводів, а вже потім будувати сміттєспалювальний завод.

З поданих нижче джерел ви можете дізнатися ще більше цікавих фактів та порівняти, яким було комунальне господарство міста сто років тому і тепер:

100 років тому:

1. Макаров, А. Благоустройство старого Киева / А. Макаров. – Киев : Sky Нorse, 2017. – 192 с. : ил. – (Серия "Мир киевской старины" ; кн. 2).

Друга книжка відомого письменника Анатолія Макарова з серії "Світ київської старовини" - яскрава і захоплююча розповідь про непростий процес благоустрою Києва на рубежі XIX і XX століть. Книжка дає вичерпне уявлення про те, як місто набувало знайомий нинішнім його жителям вигляд - як забудовували Великий пустир, прокладали перші регулярні вулиці на місці земляних валів, гір і ярів, розбивали перші бульвари і парки та планували місто, враховуючи його унікальний ландшафт; про долю природи і дерев-довгожителів. Читач дізнається безліч кумедних, рідкісних, а часом і шокуючих фактів про повсякденне життя київських обивателів; про перипетії впровадження звичних нині газу, водопроводу і холодильників; про те, як перетворило життя поява залізниці, телеграфу і трамвая; а також про непрості стосунки киян з тваринами: кіньми, бродячими і домашніми собаками, співочими птахами і поштовими голубами.

2. Кобзар, В. В. Водовідведення Києва від першого проекту до сьогодення, 1894-2010 / В. В. Кобзар. - Київ : Інтерпрес, 2010. – 216 с. : іл.

Книжку видано з нагоди 115-річниці заснування однієї з перших в Україні повної роздільної системи каналізування м. Києва (1894-2009 рр.). У цьому виданні мова йде про історію виникнення і подальший розвиток господарсько-побутової мережі каналізації міста від першого проекту до сьогодення. Коротко висвітлено також сучасний стан та перспективи розвитку цієї галузі міського господарства. Опис першого проекту каналізування міста наведено у вигляді окремого репринтного видання. Книга містить ряд нових виявлених матеріалів з історії каналізування Києва, а також альбом типових для міста перерізів каналізаційних колекторів великих діаметрів та інших додатків. Видання призначене для працівників водопровідно-каналізаційного господарства, а також для всіх, хто цікавиться історією цієї галузі в Києві.

3. Дворники, солдаты и арестанты трудились с утра до вечера, убирая вручную снег на улицах : в зимнюю пору киевские дома поражали обилием тропических растений // Факты и коммент. – 2007. – 25 янв. (№ 14). – С. 10 : ил.

4. За очисткой города от снега следили полицмейстеры, которые с утра делали пешие обходы улиц : зимой Киев содержался в порядке – несмотря на то, что никакой снегоуборочной техники еще не существовало // Факты и коммент. – 2010. – 20 февр. (№ 32). – С. 12 : ил.

5. За работу ледобоев брались крепкие парни, привыкшие трудиться на ветру и морозе : на старой киевской фото-открытке можно увидеть Владимирский (а тогда Александровский) спуск зимой. В конце XIX столетия это была важная транспортная артерия города… // Факты и коммент. – 2011. – 9 янв. (№ 9). – С. 12. : ил.

6. Електрофікація та теплопостачання. КРЕС та ТЕЦ Південно-Західної залізниці - головні підприємства енергосистеми Києва передвоєнного часу // Ієвлева, В. П. Пам'ятки індустріального розвитку Києва кінця XIX - першої третини XX століття / Валерія Ієвлева. - Київ, 2008. - С. 119-128 : іл.

7. На глазах испуганных горожан уличные газовые фонари превращались в гигантские факелы, полыхавшие всю ночь : основатель первой газовой компании в Киеве потерпел крах из-за того, что в погоне за прибылью ввел непомерно высокие тарифы для населения… // Факты и коммент. – 2006. – 22 нояб. (№ 217). – С. 12 : ил.

8. После того как на Крещатике во время наводнения погибла целая семья, в центре города запретили делать оконные проемы на уровне тротуаров : в старину жители Киева несколько раз в году переживали затопление // Факты и коммент. – 2008. – 7 авг. (№ 143). – С. 12 : ил.

Сьогодні:

9. Кобзар, В. В. Водовідведення Києва від першого проекту до сьогодення, 1894-2010 / В. В. Кобзар. - Київ : Інтерпрес, 2010. - 216 с. : іл.

10. Лиховид, І. "Енергія" на межі катастрофи? : Києву бракує потужностей для переробки власних відходів, і навантаження столичного сміттєспалювального заводу може обернутися лихом, вважають експерти / Інна Лиховид // День. - 2016. - 1-2 лип. (№ 113-114). - С. 19 : фото.

11. Лиховид, І. (Не)безпечна "Енергія" : на столичному сміттєспалювальному заводі запевняють: переробка відходів, зокрема львівських, не становить жодної загрози для киян. Екологи заперечують / Інна Лиховид // День. - 2016. - 8-9 лип. (№ 118-119). - С. 19 : фото.

12. Мамчур, Н. Горячая вода и тепло: все по-новому : "коммуналка" для киевлян - что меняется и куда обращаться / Наталья Мамчур // Сегодня: киевский выпуск. - 2018. - 17 мая (№ 84). - С. 8 : фото.

13. Ольшанський, В. ROCHEM: очищення сміття та довкілля : іноземна техніка прискорила переробку токсичного фільтрату на полігоні побутових відходів № 5, створюючи умови для його подальшої реконструкції / Валентин Ольшанський // Хрещатик. - 2018. – 31 січня (№ 12). - С. 1 : фото.

14. Чугаєвська, Д. Від сміття до гарячої води у крані : кореспонденти "Вечірки" дізнавались, як працює столичний сміттєспалювальний завод "Енергія" / Дарина Чугаєвська // Вечірній Київ. - 2015. – 18 черв. (№ 24). - С. 5 : фото.

Усі джерела, що представлені в огляді, є у фонді відділу краєзнавчої літератури та бібліографії Публічної бібліотеки імені Лесі Українки для дорослих м. Києва