Киевлянин. Книга 1

Назва

Киевлянин. Книга 1

Дата

1840

Тематика

Історичні документи, статті,
Літературні художні твори
Літературознавчі статті
19 ст.
Київ

Формат

text/pdf

Мова

Російська

Бібліографічне посилання

Киевлянин / издал Михаил Максимович. – Киев : В университетской типографии.
Кн. 1. – 1840. – [6], 256 с., 1 л. фронт. (грав. тит. л.), 1 л. пл. – На доп. тит. л.: Киевлянин на 1840 г.


Опис

Значну частину першої книги "Киевлянина" складають статті історичного характеру як самого видавця ("Обозрение Стараго Киева", "О надгробиях в Печерском монастыре", "Воспоминание о городах Пересопнице и Дубровицах и о Князьях, ими владевших"), так й інших авторів, серед яких були В. Ф. Домбровський ("Острожская старина") та І. П. Максимович ("Древняя Феодосиева пещера в окрестностях Киева"). Оскільки ж ці статті є програмними, то вони заслуговують окремої уваги.
Стаття "Обозрение Стараго Киева" [1, 5-58] написана М. Максимовичем у 1839 році для "Киевлянина" і вперше тут надрукована, стосувалася історії Києва від давнини до сучасної авторові доби. Робота цінна передусім тим, що не тільки вказує на розташування старого міста, але й розповідає історію його становлення та розвитку в різні епохи. Так, у першій частині своєї статті М. Максимович описує околиці давнього Києва: село Берестове, Печерський монастир, могилу Аскольда, Хрещатик, Предславине, Старий Поділ, Почайну, Оболонь та Олегову могилу. Окрема увага в роботі присвячена так званим "відділенням" Києва - Андріївському, Михайловому, Софійському. Максимович подає нам історичні події: до прийняття християнства Володимиром, період міжусобиць, війну з Туреччиною (1732-1737) і под. Остання частина статті присвячена університету св. Володимира, навколо якого мав закладатися Новий Київ.
Згадавши всі визначні київські пам’ятки у своїй статті, М. Максимович особливу увагу приділяє найсвятішій з них - Печерському монастиреві, про що пише статтю (знов-таки спеціально для "Киевлянина") під назвою "О надгробиях в Печерском монастыре" [1, 131-165], де йдеться про всіх князів, які були поховані тут за багато років існування монастиря (Кочубея, Наталії Долгорукої, Костянтина Острозького та ін). В оцінках автором діяльності цих відомих людей відчувається піднесений настрій, який змінюється сумними спогадами про часи, коли "Польша так насильственно и безжалостно отрывала от православной церкви верных дотоле чад её и так неразумно и недостойно завлекала западную Русь в ту сеть, которой она сама уловлена была от иезуитов" [1, 164].

Крім матеріалів про Київ, у першому номері "Киевлянина" Максимович умістив свою статтю про міста Південної Русі: "Воспоминание о городах Пересопнице и Дубровицах и о Князьях, ими владевших" [1, 231-254]. Більшу увагу в роботі приділено першому місту, оскільки тут у період міжусобиць відбувалися воєнні дії та укладалися перемир’я між ворогуючими сторонами.
До теми князювання зверталися й інші історики. Так, про долю відомого роду князів Острозьких, нащадків св. Володимира, йдеться у статті В. Ф. Домбровського "Острожская старина" [1, 81-118]

Джерело

З фондів бібліотеки ім. М. Максимовича Київського національного університету імені Тараса Шевченка

Видавець

Бібліотека ім. М. Максимовича Київського національного університету імені Тараса Шевченка

Документи

Kievlyanin_1840.pdf

Колекція

Цитування

“Киевлянин. Книга 1,” Цифрова бібліотека «Київ», доступний 29 травня 2020 р., http://dlib.kiev.ua/items/show/263.

Вихідні формати

Social Bookmarking